Po čom duša pišťala

Autor: Zdena Zvadova | 24.12.2011 o 6:06 | (upravené 24.12.2011 o 7:04) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  1221x

Už som hore, ale nechce sa mi vstávať. Pozerám na výbuchy pastelových farieb na stenách. Aký úžasný dojem by budili, keby svietilo slnko. Všetko je ale všetko sivé od dažďa. Nevadí, dnes budem aj tak celý deň v Ermitáži.

Idem pozrieť, či už je Luke hore. Nájdem ho neveselého v kuchyni. Chcel uvariť čaj, ale žena, čo je zodpovedná za kuchyňu naňho nakričala a nedovolila mu to. Pýtam sa jej prečo nie. Celkom pokojným tónom niečo hovorí. Vyplýva mi z toho, že už čaj variť môžeme.

O chvíľu sa mi splní sen, ktorý mám od čias keď som prvý krát videla Ruskú archu, film, ktorý bol natočený jediným záberom. Hlavnou postavou bola Ermitáž a ja som sa rozhodla, že sa tam raz musím pozrieť osobne. Ja sa budem pohybovať v miestnostiach, ktoré boli sídlom ruskej šľachty! Toľká česť! Milujem plnenie snov! Vstupujem pomaly, opatrne. Predstavujem si, že mám na sebe krásnu róbu a vyčesané vlasy. Že som dvorná dáma Kataríny II a ona sa so mnou radí, či kúpiť zbierku, ktorú jej ponúkol Johann Gotzkowský. Pôvodne mala byť pre Frederika II, ale keďže ho sedemročná vojna pripravila o majetky, zbierku nakoniec odmietol kúpiť. Namietam, že tých 225 obrazov je všemožnej kvality. Nebude za to stáť. A naša pokladnica je na tom tiež biedne. Katarína tvrdí, že by sme týmto krokom ukázali Frederikovi, že Rusko je bohatšie ako Prusko a pokorili jeho pýchu. Už len kvôli tomu sa to oplatí. Súhlasím. Katarína začne svoju súkromnú zbierku a spravila múdro. Zbierka sa rozrástla a teraz je vlastne jedným z najväčších múzeí na svete.

 

Ermitáž zvonka

h1.jpg

h2.jpg

Alexandrovov stĺp

h4.jpg

Jej vnútorná výzdoba

h5.jpg

 

h6.jpg

 

h7.jpg

Čo sa zatiaľ deje vonku

cosadejezatialvonku.jpg

 

Kde začať, vôbec neviem, kde začať. Stojím bezradne niekde v Holandsku sedemnásteho storočia, otvorené dvere ma pozývajú všetkými smermi a ja neviem kadiaľ ísť. Vraciam sa k informáciám po mapu a rozhodnem sa, čo chcem definitívne vidieť. Nemôžem sa venovať každému dielu. Vraj ak by som sa pri každom exponáte zastavila iba na minútu, strávila by som tu 11 rokov. Ja mám len zhruba osem hodín.

 

navaze.jpg

 

paviehodiny.jpg

 

tron.jpg

 

Ani som si nevedela presne prestaviť, čo všetko nájdem v tých 365 miestnostiach, ktoré obsahujú základnú výstavu, ale že by som tam mohla stretnúť Adama z Tallinna, to by mi nikdy nenapadlo.

-Videl som ťa. Nebol som si istý, či si to ty, tak som ťa chvíľu sledoval. Aha, takže až taká náhoda to nebola. Vymenili sme si správy z cesty a plány na ďalšie dni a každý znova išiel vychutnávať po svojom.

 

Pablo Picasso

absinth.jpg

André Derain

derain.jpg

Paul Gaugin

gaugin.jpg

Vasily Kandinsky

kandinsky.jpg

Fernand Léger

leger.jpg

Henri Matisse

matisse.jpg

Renato Guttuso

renatoguttusocrowd.jpg

 

Prechádzam z miestnosti do miestnosti s naširoko otvorenými očami ako dieťa pod vianočným stromčekom. Nahlas híkam, usmievam sa, chce sa mi plakať od dojatia, možno som si pár krát aj zatlieskala. Neviem, či sa má takto správať fajnšmejker umenia, ale extáza je extáza.

 

Giacomo Manzu

giacomomanzuportraitoftebe.jpg

Waldemar Otto

waldemarotto.jpg

Antonio Canova

canova.jpg

 

Najväčšie poklady som našla na prízemí, medzi obrovskými škatuľami, ktorých útroby buď idú dnu alebo von. Bola som tu v podstate jediná návštevníčka, ostatní, čo sem zablúdili, veľmi rýchlo našli cestu von. Neviem prečo. Tu bolo staroveké umenie zo Sumeru, Mezopotánie, Iránu, Sibíri, Kaukazu, Perzie. Človeku až zastáva dych nad krásou, čo sa zachovala celé stáročia.

 

Naberačka so striebornou rúčkou

naberacka.jpg

kňaz držiaci výhonok, 8 storočie p.n.l.

knazdrziacivyhonok.jpg

6 - 5 pred naším letopočtom

4griffinheads65pnl.jpg

 

65spnl.jpg

6 - 7 n.l., Pendzikent

67pendzikent.jpg

arménska ikona

armenskoikona.jpg

relikviár

relikviar.JPG

b.jpg

 

c.jpg

staroveký Irán

starovekyiran.jpg

 

Poklady zo Sibíri

Permafrost zachránil niekoľko úžasných objektov. Špeciálne ďakujem za tieto labute z 4 - 3 storočia pred naším letopočtom.

labute.jpg

Detský kabátik, 3 - 4 storočie

detskykabatik.jpg

 

voz.jpg

 

uzdanajelenovi54pnl.jpg

 

mumia.jpg

 

Pri japonskom umení som sa vytešovala z netsuke, ktorých má múzeum tisíc. Za srdce ma chytila táto báseň mnícha Ryokana (1758 - 1831):

 

Art

 

What will remain

After me?

Flowers in spring,

The cuckoo in the mountains.

In autumn maple leaves.

 

netsuke.jpg

 

Báseň je skromnosť sama osebe. Veľké duše sú pokorné. Ak sa aj ja vypracujem do podobného štádia ešte v tomto živote, budem veľmi veľmi spokojná.

V mojej euforickej nálade som vyšla po záverečnej von, našla Luka a až teraz som si uvedomila, že som hladná. Išli sme na tekvicovú polievku a bliny a hneď som mala viac optimizmu v krvi. Dám predsa len Rusku ešte šancu.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?