Teta, ty si Cigánka alebo gadžovka?

Autor: Zdena Zvadova | 28.3.2012 o 10:36 | (upravené 28.3.2012 o 10:42) Karma článku: 13,81 | Prečítané:  2618x

Celkom nevinne sa ma spýtala N. Zaskočila ma. Prečo sa pýta? Mätie ju farba mojej kože a moje správanie? Spomenula som si ako nám raz na dvere zaklopal ujo, či nepotrebujeme nabrúsiť nožnice a nože. Nejaké sa našli a ako brúsil, rozprávali sme sa. Nakoniec mi dal zľavu, lebo som v ten deň bola jeho prvá zákazníčka. Bolo neskoro popoludní. Spomenula som si na našu úžasnú susedku, hrdú Cigánku, ktorá to asi tiež nemá ľahké, hoci vedie usporiadaný život a vždy pracovala. Súdim z pohľadov ľudí v električke, keď sa stalo, že sme spolu cestovali. Akoby sme žili v paralelných vesmíroch. Naučili sme sa navzájom si nedôverovať. No ale klamať jej nemôžem. „Gadžovka." Prvýkrát v živote som použila toto slovo a rovno na seba. Opísala som samú seba z pohľadu z druhej strany. Zvláštny pocit. Degradujúci. Niekto z opačného tábora. Niekto zlý. Niekto s predsudkami. A predsa tu s ňou sedím a snažím sa jej pomôcť. Jediné, čo vnímam je, že je to dieťa. Možno to ju mýlilo.  

 „Nie, ty si Cigánka, ako my."

Usmiala som sa.

„Aj keď neviem po cigánsky?"

„Naučíme ťa."

N. bola úžasná. Veľmi snaživá, ale aj veľmi temperamentná. Keď sa jej nedarilo, všetko odhodila a mračila sa a mračila. Po čase som pochopila, že v tomto stave nepomôže nič, len prečkať, kým sa upokojí. Potom sa znova pustí do práce, usmievavá, akoby sa nič nestalo.

V jej triede boli tiež V. a P. V. sa nikdy nevzdávala. Skúšala, hľadala. Čítala a písala plynule po anglicky aj po česky. Akademicky bola na vyššej úrovni ako N. alebo P, ale aj tak doma chodila do špeciálnej školy. Nechápala som, prečo.

„Má epilepsiu." povedala mi jej mama.

P. nemal školu rád. Jediné, čo ho bavilo bol futbal a kreslenie. Dokázal celú hodinu kresliť svoje formuly a potom sa päť minút pred koncom vrhnúť na to, čo bolo cieľom hodiny. Najsvedomitejšie pracoval len vtedy keď som sa výhradne venovala len jemu. Vtedy som od neho dostala aj darček - jeho obrázky.

Oni traja nevedeli spolupracovať. Kým ostatné lavice tíško pracovali, od nás sa ozývalo „Ona povedala toto! On spravil tamto!", žalovali jeden na druhého až som mala chuť vyskočiť z okna a nikdy viac sa do školy nevrátiť. Až jedného dňa... Mali vymyslieť príbeh. Chvíľu trvalo, kým sme s ním začali, ale potom sa stal zázrak. N. začala, rozvíjala rozprávanie do úžasných detailov, V. ho prekladala a hneď aj prepisovala, P. ilustroval. Hodina sa ešte neskončila a náš príbeh bol na troch stranách A4. N. žiarila, V. sa smiala, že viac by už nevládala písať, P. dokončoval svoje dielo.

„Ja som na vás taká hrdá. Pozrite, čo ste dosiahli a to stačilo len si sadnúť a spolupracovať. Nádhera. Ste na seba hrdí?" Pozerám z jedného na druhého, všetci zvesené hlavy, nikto neodpovedá.

„No tak ste na seba hrdí?" Neurčité myknutie plecom, potrasenie hlavou. Vtedy mi došlo, že zo všetkého najskôr potrebujú získať sebavedomie a sebaúctu. Naučiť sa tešiť z vlastných úspechov. Vnímať sa pozitívne a potom snáď príde aj všetko ostatné. Mám na to necelý školský rok. Vôbec nie dosť času.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?