Svet potrebuje hrdinu. Potrebuje teba.

Autor: Zdena Zvadova | 23.6.2015 o 12:13 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  545x

Pred rokmi, keď som pracovala na základnej škole, sme zobrali deti do jedného centra, kde pre nás pripravili množstvo aktivít. Jedna z nich mi doteraz zostala v srdci a v hlave.

Postavili nás do kruhu, každému dali menovku, ktorou sme sa zmenili na rôzne druhy rastlín, hmyzu, plazu, rýb, vtákov, cicavcov, vrátane človeka. Potom nám na nastrčený ukazovák previekli povrázok, krížom-krážom, zľava-doprava, takže sa vo vnútornom priestore kruhu vytvorila dosť neúhľadná pavučina a začali čítať katastrofický príbeh o vymieraní. Nehovorilo sa o zásahu meteoritu, akým sa vysvetľuje zánik dinosaurov, hovorilo sa o ľudskej činnosti, od používania pesticídov, ničení prirodzeného prostredia živočíchov a rastlín, znečisťovaní výrobou, odpadom, teda naším každodenným životom. Podstatou cvičenia bolo, že keď spomenuli vyhynutý druh, dotyčný s menovkou si mal čupnúť a po ňom každý, kto jeho „zánikom“ pocítil na svojom prste trhnutie povrázka. O chvíľu sme čupeli všetci. Na svete nezostal jediný živý tvor...

Človek by si mohol povedať, že je to blbosť, veď predsa vidím, nič sa nemení. Ale niečo sa mení, rozprávajú o tom jedinci tichým hlasom. Hovoria o tom, ako v horách, kde vždy bola snehová čiapočka zrazu vidno skaly. Hovoria o tom, že sa vytráca pitná voda. O tom, že vymierajú včely. Ale aj človek, čo žije v meste si musí všimnúť, že sa niečo deje, keď vidí rozkvitnuté stromy v januári.

Znepokojil ma článok, v ktorom sa píše, že o dve generácie 75%druhov organizmov vďaka nášmu spôsobu života vyhynie. Je tu ešte šanca? Odignorované desaťročia nám teraz nedoprajú pomalé, bezbolestné prispôsobovanie sa z vysoko konzumného spôsobu života na život, aký sme viedli pred priemyselnou revolúciou, teraz by mala nastať radikálna zmena. Už asi nebude stačiť občas roztriediť odpad, najlepšie by bolo odstrániť ho úplne a spraviť sa to dá jedine NE-konzumáciou. NE-konzumácia ale znamená zastavenie produkcie, takže sa teraz niekto asi zhrozí, že ako si to predstavujem, však sa nám zrúti ekonomika. Niečo stratíš, niečo získaš. Predpokladám, že nám v genetickej výbave zostalo ešte niečo z pudu sebazáchovy, pretože že už nestačí jeden vegoš hipík, čo bojkotuje všetky nadnárodné spoločnosti, ak teda nechceme, aby na svete po nás zostala len dosť reálna kopa smetia a fiktívna kopa peňazí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?